FIRST Help

Takımlar arası dayanışmayı ve bilgi aktarımını sağlamak için geliştirdiğimiz FIRST Help’in 4 alt başlığı var.

FIRST Rescue

Herkesin FIRST, sezonlar ve robotlar hakkında 2017’den günümüze kadar süregelen ve birçok konuda soru sorabileceği bir platform olan FIRST Rescue, 2019’dan bu yana 25 farklı yerden 132 soru aldı ve hiçbiri cevapsız kalmadı.

FIRST Need

Robot parçaları sağlayan platformumuz FIRST Need, 2018’den beri 93 materyalin temin edilmesine katkı sağladı.

FIRST 101

2020’de 1 FTC ve 9 FRC takımlarının katkılarıyla yayınladığımız 10 FIRST 101 videosu 6 binden fazla etkileşim ve 24,671 dakika izlenme süresi aldı. Bu sayede en büyük FIRST video kütüphanesini oluşturmuş olduk.

FIRST Buddy

12 rookie ve veteran takımlarının Discord üzerinden bilgi ihtiyaçlarına göre eşleşerek görüşmeler yaptığı FIRST Buddy, FIRST Komünitesi’ndeki dayanışmayı arttırdı.


FRC Virtual Camp

FRC #11 – MORT, FRC #3132 – Thunder Down Under ve FIRST Capital Ri3D ile yapılan canlı yayınlarda proje sürdürülebilirliklerinden sezon tavsiyelerine kadar değindik. 8 farklı ülkeden 710 izleyicinin katılımıyla takımlar arasındaki usta-çırak ilişkisini güçlendirdik.

NFT & SultansToken

Teknolojinin de gelişmesiyle, ayak uydurabilmek ve bu değişimin bir parçası olmak için atölyede kullandığımız materyalleri NFT’ye çevirerek 57 parçadan oluşan bir NFT koleksiyonu oluşturup OpenSea üzerinde yayınladık. Bu NFT’lere Nisan 2022’de yayınlanacak olan SultansToken uygulaması üzerinden kazanılacak Tokenlarla sahip olabileceksiniz! Ayrıca Tokenları da en kısa zamanda PancakeSwap’tan yayınlıyor olacağız.

Tech Days

Nisan-Haziran 2021 ayları arasında düzenlediğimiz Tech Days, 11 farklı markadan 17 farklı sunucuyla gerçekleştirildi. İş dünyasının önemli isimleriyle söyleşiler yaparak 387 öğrencinin arayüz tasarımları, siber güvenlik ve siber saldırı gibi birçok konuda bilgilenmesini sağladık.

Local & Global Outreach

FIRST’ü olabileceği her yere taşımak ve etki alanını genişletmek için Türkiye’deki 159 liselerle telefon görüşmeleri yaparak takım açma konusunda fikirlerini öğrendik. Daha da öteye giderek İspanya, Rusya, Filipinler, İtalya, Yunanistan, Danimarka ve ve Belçika’daki okullarla görüştük.

FLL Jr. team in Mersin & Project On The Go

2020’de dezavantajlı bir bölgede FLL Jr. takımı açarak onlara mentorluk yaptık. Aynı zamanda başka takımlara da mentorluk yaptığımız için FLL takımlarının projelerini paylaşabileceği ve sürdürülebilirliği artırabileceği 21 FLL takımıyla iletişime geçerek Project On The Go adlı siteyi oluşturduk.

FLL Jr. Preparatory Classes

FLL takımlarının danışabileceği bir takım olma fikriyle yola çıkarak Sarıyer Belediyesi işbirliği olan FLL Jr. Hazırlık sınıflarını oluşturduk. İstanbul Belediyesi ve Yuvamız İstanbul’un da katkılarıyla 4-6 yaş aralığındaki çocuklara 7 sınıf açtık. Basit algoritma ve kodlama dersleri içeren müfredatımız, 243 çocuk için 10 haftalık bir eğitim oldu.

STEM Education of Educators

Sürdürülebilirliği sağlamak için STEM Education of Educators adı altında Beylikdüzü Belediyesi’ndeki 70 öğretmene hazırladığımız FLL Jr. müfredatının eğitimini yüzyüze veriyor olacağız. Nisan 2022’de gerçekleşmesini planladığımız STEM Education of Educators’ın hemen sonrasında Mayıs’ta düzenlenecek bir FLL Jr. Fuarı meraklılarını bekliyor!

Women in STEM & Giving Girls STEM Education

2020’de Women in STEM’i Türkiye’ye getiren ve yayan ilk liseli kadınlar biz olduk! Takımımızın kadınları olarak, Dünya’daki en büyük WiSTEM Chapter’ını 259 kadının katılımıyla açtık. Cesaretli kadınları bu alanda daha çok görmek istediğimizden, Afganistan’daki dezavantajlı liseli 200 kadına STEM eğitimi vererek gelişimlerini gözlemledik.

tr_TRTurkish